Chci být nejlepší | 2. lekce – Jak odstranit šum?

Jak odstranit šum ze zvuku?

Sám jsem ze začátku potřeboval vyčistit šum z mých videí a možnost, kterou Vám představím je ta nejlepší. Vyčistil jsem mnoho nahrávek a díky tomuto programu, jsem ze začátku nasbíral několik stovek odběratelů.  

Ne všichni máte možnost vynaložit finanční prostředky, a proto přicházím s dalším dílem v této sérii. V minulém díle, jsem Vám ukazoval nabídku mikrofonů. Pokud nemáte možnost si mikrofon koupit, tento návod budete určitě potřebovat.

Hledali jste někdy články nebo videa ve stylu: „Jak odstranit šum z videa?“ nebo „Jak odstranit šum z nahrávky“ nebo dokonce „How to remove noise“? Pak mám pro Vás jednoduché řešení. Tím řešením, je program audacity. Jak tedy postupovat, při odstraňování šumu?

1. Musíte mít nainstalovaný audacity

Nejdůležitější je si audacity stáhnout a nainstalovat. Stáhnout si můžete z Sourceforge.net. Instalace probíhá klasicky jako všechny ostatní. Klikáte na další, dokud tam najednou nenaběhne dokončit.

2. Otevřít nahrávku v audacity

K otevření můžete použít „Soubor -> Otevřít“ nebo jednoduše soubor přetáhněte ze složky do audacity. Já například zvuk nevkládám, ale v audacity přímo nahrávám a potom ho spojuji s videem v Sony vegas.

3. Jak získat profil šumu

Označte malý kousíček v nahrávce, kde nemluvíte a je slyšet pouze šum. Může to být pouze sekunda nebo pár sekund na začátku vašeho záznamu. Poté přejděte do: „Efekty -> Odstranění šumu -> Získat profil šumu“.

4. Odstranění šumu

Poslední krok je přímé odstranění. Označte si celou stopu (ctrl + A) a poté opět přejděte do: „Efekty -> Odstranění šumu -> Ok“. Ve třetím kroku jsme totiž načetli zvuk šumu a v tomto kroku ho odstraňujeme z celé nahrávky. Proto vybíráme nejdříve část kde je slyšet pouze šum a poté odstraňujeme šum z celé nahrávky.

Co nás čeká příště?

V příštím díle se podíváme na programy, které můžeme na natáčení použít. Pokud chcete být stále v obraze a chcete být informování o dalších článcích, zaregistrujte se prosím. Můžete získat výhody v chystaných soutěžích.

Mladý nadšenec do tvorby webu a všeho kolem toho. Momentálně studuji angličtinu na pomaturitním kurzu. Dále se snažím zdokonalovat jako frontend developer. Rád si zabloguji na vlastním projektu www.jakbytyoutuber.cz. Kromě toho mě také můžete zastihnout na streamu (twitch.tv/fragzoneeu.)

4 thoughts on “Chci být nejlepší | 2. lekce – Jak odstranit šum?

  1. Děkuji za návod, i přesto zde šum stále mám. V efektech mám jen odstranění praskání a zmenšení šumu. Profil šumu byl získán, ale nic dál se nestalo. Mám pocit, že je to i mým mikrofonem, který při nahrávání šumí a jakoby i píská. Co můžu pro co nejkvalitnější nahrávku udělat? (mám v plánu natáčet asmr videa)

  2. Díky za návod, zatiaľ je najjasnejší zo všetkých.
    Jednej veci ale nerozumiem: do audacity sa nahrávajú zvukové nahrávky. Ja chcem odstrániť šum z videa (.avi), ktoré som vytvoril nahrávaním obrazovky cez camstudio. Máš na to nejaký tip? V každom prípade díky

    1. Paráda, jsem rád, že jsem mohl pomoct. K dotazu:

      Napadá mě jedině nahrát video do nějakého programu, kterým se renderuje (Vegas, after effects etc.) a zkusit ho vyrenderovat do nějakého zvukového souboru. Nevím, zda to tak funguje, ale myslím, že jsem o tom někde četl. Potom soubor nahrát do audacity, odstranit šum a nahrát ho znovu do software jako je Vegas. Odstranit původní audio a nahrát tu stopu bez šumu. Následně už klasický render. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *