Rozhovor s Crafákem

Bystřejší možná zaznamenali opětovnou aktivitu Crafáka (FB, YT). Ačkoliv se po delší době odmlčel, vrátil se zpět, aby nás bavil a dělal nám nudné minuty zábavnějšími. Jelikož je to první youtuber, kterého jsem v České republice sledoval, rozhodl jsem se ho požádat o krátký rozhovor o pár otázkách.

Vybral jsem se témata, na které se často lidé ptají v komentářích. Odpovědi žádným způsobem neupravovat a nechat je celé tak, jak je Crafák poskytl. Tímto článkem bych mu chtěl zároveň ještě jednou poděkovat za skvělou a rychlou spolupráci. Nezapomeňte se prosím přihlásit k odběru novinek anebo se registrovat.

1. Co tě motivovalo k tomu, aby jsi opět začal s natáčením? Myslím samozřejmě po té trochu delší pauze.
.
Spíš než motivace to byl dostatek času a chuť na hraní a točení. Produkce videí je pro mě opravdu koníček a tak se mu věnuji jen když mám čas a chuť.
Když jsi nakousl tu motivaci, tak musím přiznat že teď mě hodně motivují komentáře pod videi, které jsem začal vydávat. Abych řekl pravdu, nečekal jsem to, spíš jsem se duševně připravoval na vlny komentářů o tom že se na to stejně zase vykašlu a podobně. Tedy ne že by takové komentáře nebyli, konec konců oprávněně, ale opravdu hodně komentářů jsou hrozně pozitivní a povzbuzující.
 
2. Hodně lidí mluvilo o tom, že jsi ženatý. Sám ses nakonec vyjádřil ve videích, že je to pravda. Byl i to důvod tvé pauzy? Jak na natáčení reaguje tvoje novomanželka? Sleduje tvá videa? Samozřejmě moc gratuluji.
 
Ano, je to pravda, po několika letech jsem přišel o přítelkyni a získal manželku 🙂 V tvorbě mě podporuje, videa sleduje a kolikrát se i ptá kdy bude něco nového.
Důvod k pauze to nebyl, kdyby se nedělo nic jiného, tak by pauza byla pravděpodobně jen několik týdnů před svatbou, kdy byl opravdu frmol a pak kousek po svatbě na svatebku. V životě se ale děje spousta jiných věcí a někdy je prostě potřeba dát přednost rodině a práci (pro školáky samozřejmě škole) před koníčky.
 
3. Čí byl nápad zpracovat úplně nový design tvého webu a tvých náhledů u Broccola? Pracuješ na tom sám nebo ti s tím někdo pomáhá?
 
Nápad byl můj, zpracování taky. Naštěstí si dokážu zpracovat základní grafiku a nakódovat si web sám, nejsem tak na nikoho odkázaný. Chtěl jsem osvěžit a sjednotit vizuální styl, takže postupně získá novou tvář všechno co je s mojí tvorbou spojeno. Logo mimo jiné vychází z vizuálního stylu, který připravuje YouTube k nové službě YouTube Gaming.
 
4. V posledních měsících se strašně moc rozjelo streamování. Co si o tom myslíš? A plánuješ také hrát živě?
 
Pro mě jakožto tvůrce videí je livestream jen doplňkem, kterým jsem občas zpestřil svojí tvorbu, ale rozhodně neplánuji dělat pravidelné živé vysílání, přijde mi to příliš vyčerpávající (pokud má být kvalitní). Musím uznat že je příjemné naživo komunikovat s diváky, ale jen do určité hranice sledovanosti.
Pokud mi na stream přijde několik stovek až tisícovek lidí, tak je téměř jakákoliv komunikace vyloučená a mě přijde že jsou veškeré výhody živého vysílání zmařeny. Když jsem například vysílal WoWko nebo Diablo a na stream mi chodilo kolem dvou set lidí, bylo to příjemné, myslím pro obě strany.
 
5. Dál bych se chtěl také zeptat na akce. Máš v plánu někam chodit? Dříve jsi chodil na ty první minecraft akce, ale dnes je to zase jak kdyby se roztrhl pytel. Sledoval jsi akci Utubering, popřípadě co si o tom myslíš?
 
Dřív, na úplném začátku jsem na akce chodil, ale velice rychle se extrémně komercionalizovali a bylo to jen o tom dostat na akci co největší počet lidí a prodat co nejvíc merchandisingu. Ruku v ruce s tím začali organizátoři využívat menší YouTubery jako bezplatný nástroj marketingu, protože člověk co má menší počet diváků bude nadšený, když ho na akci pozvou a rád na oplátku udělá několik videí jako pozvánky, všude na svojí grafiku si nalepí logo akce atp. Po prvním roce, kdy se tohle začalo zavádět do praxe jsem začal odmítat pozvání na akce a později zrušil i všechny smlouvy a merchandising.
Teď už jsem naštěstí malinkej a nezajímavej tvůrce, navíc od doby, kdy jsem si zneveřejnil počet odběratelů, mám úplný klid 🙂
Utubering mě téměř minul, měl jsem akorát povědomí že nějaká akce bude, ale víc jsem se o to nezajímal. Teprve po skončení jsem si nemohl nevšimnout vlny odporu na sociálních sítí od návštěvníků akce. Ale svůj názor na to nemám, nebyl jsem tam a mám jen informace typu jedna paní povídala.
 
6. Jako obvykle je poslední otázka stejná, jako všude jinde. Chtěl by jsi vzkázat něco svým fanouškům? Jaký máš pocit z jejich komentářů? Máš v plánu natáčet i jiné hry než minecraft?
 
Teď jsem rozjel Minecraft a myslím že se ho budu nějakou dobu držet. Nemám momentálně chuť na jinou hru a nějaké plány na následující měsíce nemám, takže stát se může všechno a videa můžou být různá 🙂 Jakmile dostanu na něco chuť, tak to bude na videu.
Fanouškům chci vzkázat jediné: že jim děkuji za podporu a přeji jim hodně pohody, štěstí a radosti v životě.
.
.
Pokud se rozhovor líbil, můžete nás začít sledovat na Facebooku! Děkuji za přečtení a na závěr vám dávám kontakt na Crafáka, kdyby vás zajímalo něco dodatečně, popřípadě kdyby jste ho ještě neznali (Ačkoli o tom dost pochybuji.).
E-mail: minecrafak(zavináč)gmail.com

Mladý nadšenec do tvorby webu a všeho kolem toho. Momentálně studuji angličtinu na pomaturitním kurzu. Dále se snažím zdokonalovat jako frontend developer. Rád si zabloguji na vlastním projektu www.jakbytyoutuber.cz. Kromě toho mě také můžete zastihnout na streamu (twitch.tv/fragzoneeu.)

17 thoughts on “Rozhovor s Crafákem

 1. No ja som slovenský youtuber z tých mladších generácií a nedarí sa mi až tak v odberoch a to som už na YT 2 roky a pomaly to ide hore ale stále to nie je ono.. myslím si , že keby že mi niečo ako tento rozhovor pomôže určite by som rád na niečo odpovedal : ) To je všetko

  YT: kosmangames

 2. Docela bych obdivoval rozhovor se začínajícím youtuberem, jak vidí situaci kolem sebe, jak je to pro něj težké a tak..
  Docela bych chtěl vidět youtubera – unixyy

 3. Spravte rozhovor aj s nejakým menším youtuberom že aký majú k tomu pohľad oni . napríklad Michalppz

  1. Není problém udělat rozhovor i s menším YouTuberem. Zkusím Michala zkontaktovat a uvidíme, co z toho vznikne. Díky za návrh. 🙂

 4. Já abych pravdu řekl, nemám Crafáka rád. Když sem začínal hrát MC… tak jako každý prtě jsem ho bral jako legendu… ale Teď když už tak nějak myslím … Vidím tuto osobu jako starýho tlustýho človíčka co nic nedělá dřepí doma u počítače a o rodinu se nestará ( co já vím tak ani přítelkyni nemá)
  Je to můj názor. A za ním si stojím do té doby dokud on sám neukáže že to tak není.

  1. Jde vidět, že jsi pravděpodobně nečetl ani rozhovor. Přesně jak jsi řekl, tak přítelkyni nemá. Ale proč? On má totiž manželku a kdyby zanedbával rodinu/práci, tak by nedělal takové pauzy v natáčení. Tvůj názor ti neberu, každopádně si musíš nejdříve zjistit fakta a poté můžeš někoho soudit. 🙂

  2. Ahoj Tomáši,
   je jednoduché soudit člověka podle vzhledu (jsi starej a tlustej) aniž bys věděl cokoliv dalšího o té osobě, což je evidentně tvůj případ. Pokud je třeba Gabe Newell podle tebe taky starej a tlustej, jsem na sebe řádně pyšný 🙂
   Je škoda že sis ani nepřečetl ten rozhovor, ale odsoudit člověka dokážeš.
   Myslíš si, že nic nedělám? No, tak já už čtrnáct let pracuju, nikdy jsem nebyl na pracáku ani mě nikdo neživil. Přítelkyni nemám, to máš pravdu, protože mám manželku, která mi předtím byla několik let přítelkyní. Kromě manželky, kterou nezanedbávám se snažím starat i o moje rodiče, kteří jsou již v důchodu a například jim platím bydlení, protože je mám rád a oni se o mě dobře starali celé moje dětství a dospívání.
   Stejně si myslím že že si tohle nepřečteš a i kdyby, tak to pro tebe nic znamenat nebude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *